zlodej-sily

Zloděj síly

Všichni jsme ovlivňováni tím, co jsme se naučili, co jsme viděli, slyšeli, do našich asi tak 6 let. To je období, kdy se formuje náš pohled na svět, kdy si zapisujeme do mozku naše představy o některých situacích, kdy si formujeme svůj názor na to, co vidíme a pak podle toho žijeme. Bez ohledu na to, jestli to je správné, pravdivé,  jestli to má hlavu a patu.

Především jsme velmi vnímaví k tomu,  co nám řeknou naši rodiče, prarodiče, a lidé, podílející se na naší výchově,  a to přijmeme jako absolutní pravdu. A opět si tuto pravdu neseme ve formě přesvědčeních  o sobě samých. A žijeme podle nich. Do té doby, než zjistíme, že něco není v pořádku.

Co je zloděj síly?

Dnes se podíváme na jednu z celého balíku nesmyslů, které máme v hlavě. Nazvala jsem ji Zloděj síly. Nejprve si uveďme příklad:

Jste v situaci, kdy  něco chcete, řeknete si o to a z druhé strany se ozve zamítací věta, která Vás srazí na kolena,  a vy nemáte sebemenší sílu bojovat. Za normálních okolností byste se nenechali tak lehko odradit, ale po vyřčení této věty jsem paralyzováni a Vaše odvaha je mírně řečeno v háji.

Chtěl jsem si pronajmout prostor, který nabízelo jedno centrum. Nevěděla jsem, že o pronájmu rozhoduje nějaká redakční rada, a že musí mezi mnou a redakční radou proudit energie. Když mi můj požadavek zamítli, ptala jsem se proč. A jeden z argumentů byl, že příliš tlačím.

A to pro mne byla ona věta, kdy jsem se stáhla, začala pochybovat sama o sobě a o relevantnosti svého požadavku. A také to byl začátek  procesu, kdy jsem hledala další věty, které mi ubírají sílu.

Jsou to například –

·        Jsi příliš náročná
·        Jsi sobecká
·        Nebereš ohledy na druhé
·        Takových jako ty už bylo, co chtěli změnit svět a jak dopadli
·        Pořád se někam cpeš a musíš být první
·        Jsi  náročná
·        Chceš  všechno a hned
·        Až podle toho jak budeš hodná, jak se budeš chovat
·        Uvidíme…
·        Jsi  tvrdohlavá, zaťatá
·        Ve všem musíš mít pravdu
·        Musíš být rozumná, chápavá a ustoupit
·        Musíš se rozdělit
 
Znáte tyhle věty? Máte ještě jiné? Své vlastní? Zapátrejte, zavzpomínejte.

Ptala jsem se sama sebe, co je to za věty. Kde jsem je slyšela, při jaké příležitosti?

A pravda je velice tristní.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Tyto věty říkali moji rodiče!!! A opakovala jsem je i já jako matka!!![/highlight]

Prostě v tu chvíli, kdy jsem něco chtěla a stále se to dožadovala, byla jsem zpacifikována právě těmito větami. Abych v tu chvíli přestala otravovat, přestala se něčeho dožadovat. Stala se tou hodnou holčičkou, protože jen takovou mají maminka a tatínek rádi.

A i já jsme to používala při výchově své dcery.  Jen jedné věty jsem se vyvarovala už tím a nebo právě proto, že moje dcera  je jedináček. Je to věta – Musíš být rozumná, chápavá a ustoupit.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Tahle věta v mém životě nadělala fatální škody.[/highlight]

Jsem nejstarší ze tří sester. Byla jsem v roli opatrovníka a vychovatele těch mladších. Musela jsem být rozumná, chápavá a ustoupit, na úkor toho, že moje mladší sestra si všechno vyvzdorovala tím, že se nafoukla a s nikým nemluvila a nejmladší byla pořád malá a nic nemusela.

Byla jsem vždy chápavá, rozumná a ustoupila jsem i v situacích, kdy to ani nebylo potřeba. Prostě zvyk je železná košile.

Ne nadarmo jeden čas byla mou oblíbenou písní skladba Micka Jaggera  – Old Habits Die Hard – Staré návyky umírají těžko.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Tyto věty jsou oním Zlodějem síly. A já nechtěla svého Zloděje dál vykrmovat. Dál ho živit, aby byl velký a ještě větší.[/highlight]

Vyrazila jsem do boje. Začala jsem si uvědomovat v jakých situacích slýchám ony věty. O co jde mému protějšku? Kam se mne snaží dostat?

Přišla jsem na to, že to je jen a jen manipulace, jak mě donutit se stáhnout  a nic nechtít.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Ale ten nejhlavnější důvod je, že to jsou lekce, jak si uvědomit svého Zloděje síly. Jít dál, neposlouchat ho. On se ještě několikrát ozval, ale když zjistil, že už nade mnou nemá žádnou moc, zmizel jinam, k někomu, kdo mu dá pořádně napapat. [/highlight]

V praxi to znamená, že neposlouchám tyto manipulativní věty a jdu si za svým cílem, říkám si se sebedůvěrou o to, co chci. Nečekám, že když budu chápavá a rozumná, že mne někdo bude mít víc radši. Stačí mi, že mám ráda sama sebe.

A co pro sebe můžete udělat vy sami?

Najděte si všechny věty, které Vás oslabují a napište si je na papír. Pozorujte co se s Vámi děje. Vzpomeňte si kdo je říkal. Odpusťte jemu i sobě.

Načerpejte více inspirace z článků Síla odpuštění, O Tvém poslání a nebo z videa Pamět jako Texas.

Komentáře

sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Share on google
Share on twitter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.