jak-nam-to-klape

Jak nám to klape

Jste právě ve vztahu a připadá Vám, že to skřípe? Chtěli byste oba na vztahu zapracovat? Vědět víc, zlepšit si komunikaci mezi sebou? Mám pro Vás jednoduché a velmi účinné cvičení. Jakýsi test.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Nejprve se pojďme podívat na to, na jakých potřebách fungují naše vztahy, jaké potřeby máme my.[/highlight]

Všichni jsme řízeni šesti základními potřebami. Nejsou to jen touhy, ale velmi hluboko zakořeněné potřeby, které ovlivňují naše rozhodování.

1. Jistota – bezpečí a soudržnost v našem vztahu
2. Nejistota – emocionální a fyzické hranice
3. Důležitost – zde je to, jak se cítíme chtěný, potřebný, hoden lásky, důležitý
4. Milostné spojení, láska – kontakt
5. Růst – emocionální, intelektuální i spirituální vývoj – Kdo neroste, zemře.
6. Přínos – jít za své hranice a být přínosem pro toho druhého

Ve vztahu bychom se měli pravidelně setkávat s prvními čtyřmi potřebami.  Není-li tomu tak, není to partnerský vztah. Proč v něm setrvávat?

Mnoho z nás si ještě vybere z prvních  čtyř potřeb dvě, které preferuje.  Například  to může být milostné spojení a důležitost. A svůj vztah posuzuji právě podle toho, jak jsou tyto mé potřeby naplněny, jsou mým hnacím motorem.

Můj partner může mít jiné potřeby, a proto je velmi důležité vědět,  jaké to jsou a co pro něj znamená – mé potřeby jsou naplňovány.

Umíte naplnit potřeby svého partnera?

Když naše potřeby nejsou naplňovány, hledáme jinde. My ženy se upneme na děti, které nám poskytují lásku a jistotu. Muži si svoji důležitost nacházejí v práci, lásku u jiných žen… V podstatě si hledáme uspokojení jinde – venku, nikoliv v našem vztahu. Pak je velmi těžké si udržet lásku partnera a k partnerovi.

Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Otevřenou komunikací, kdy si vyjasníme vzájemné potřeby a oceníme se vzájemně, jak jeden druhému splňujeme jeho potřeby. Stanovte si stupnici a také minimální počet bodů, jako hranici, pod kterou už nechcete zajít. Ohodnotím-li, že jsou mé potřeby naplňovány číslem dvě, přičemž minimální hranice je 8, pak musím být upřímná k sobě i partnerovi a nebát se si říct, jak se cítím, co chci a jak to chci.

Buďte připraveni na pravdu, která někdy může bolet. Odhoďte masky a odkryjte sami sebe, své nitro. Jen tak máte šanci se ve vztahu posunout dál. A setrvávat ve  vztahu jen proto, že se bojím být sama, je sebevraždou.

Pokud partner nemá zájem Váš vztah řešit, máte zájem být s ním?

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Být upřímná sama k sobě, být pravdivá k partnerovi, nebát se říct si co chci, mít odvahu otevřeně mluvit, závisí na na tom, jak sama sebe vnímáte, jak si sama sebe vážíte, jak se máte ráda.[/highlight]

Komentáře

sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Share on google
Share on twitter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.