jak-nam-to-klape

Jak nám to klape

Jste právě ve vztahu a připadá Vám, že to skřípe? Chtěli byste oba na vztahu zapracovat? Vědět víc, zlepšit si komunikaci mezi sebou? Mám pro Vás jednoduché a velmi účinné cvičení. Jakýsi test.

[highlight color=“autumn“ style=“style-2″]Nejprve se pojďme podívat na to, na jakých potřebách fungují naše vztahy, jaké potřeby máme my.[/highlight]

Všichni jsme řízeni šesti základními potřebami. Nejsou to jen touhy, ale velmi hluboko zakořeněné potřeby, které ovlivňují naše rozhodování.

1. Jistota – bezpečí a soudržnost v našem vztahu
2. Nejistota – emocionální a fyzické hranice
3. Důležitost – zde je to, jak se cítíme chtěný, potřebný, hoden lásky, důležitý
4. Milostné spojení, láska – kontakt
5. Růst – emocionální, intelektuální i spirituální vývoj – Kdo neroste, zemře.
6. Přínos – jít za své hranice a být přínosem pro toho druhého

Ve vztahu bychom se měli pravidelně setkávat s prvními čtyřmi potřebami.  Není-li tomu tak, není to partnerský vztah. Proč v něm setrvávat?

Mnoho z nás si ještě vybere z prvních  čtyř potřeb dvě, které preferuje.  Například  to může být milostné spojení a důležitost. A svůj vztah posuzuji právě podle toho, jak jsou tyto mé potřeby naplněny, jsou mým hnacím motorem.

Můj partner může mít jiné potřeby, a proto je velmi důležité vědět,  jaké to jsou a co pro něj znamená – mé potřeby jsou naplňovány.

Umíte naplnit potřeby svého partnera?

Když naše potřeby nejsou naplňovány, hledáme jinde. My ženy se upneme na děti, které nám poskytují lásku a jistotu. Muži si svoji důležitost nacházejí v práci, lásku u jiných žen… V podstatě si hledáme uspokojení jinde – venku, nikoliv v našem vztahu. Pak je velmi těžké si udržet lásku partnera a k partnerovi.

Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Otevřenou komunikací, kdy si vyjasníme vzájemné potřeby a oceníme se vzájemně, jak jeden druhému splňujeme jeho potřeby. Stanovte si stupnici a také minimální počet bodů, jako hranici, pod kterou už nechcete zajít. Ohodnotím-li, že jsou mé potřeby naplňovány číslem dvě, přičemž minimální hranice je 8, pak musím být upřímná k sobě i partnerovi a nebát se si říct, jak se cítím, co chci a jak to chci.

Buďte připraveni na pravdu, která někdy může bolet. Odhoďte masky a odkryjte sami sebe, své nitro. Jen tak máte šanci se ve vztahu posunout dál. A setrvávat ve  vztahu jen proto, že se bojím být sama, je sebevraždou.

Pokud partner nemá zájem Váš vztah řešit, máte zájem být s ním?

[highlight color=“autumn“ style=“style-2″]Být upřímná sama k sobě, být pravdivá k partnerovi, nebát se říct si co chci, mít odvahu otevřeně mluvit, závisí na na tom, jak sama sebe vnímáte, jak si sama sebe vážíte, jak se máte ráda.[/highlight]

Komentáře

sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Share on google
Share on twitter

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.