mit-se-rada

Mít se ráda

Téma sebelásky je v současné době hodně aktuální. Na každém rohu na nás vykujuje reklama na semináře, kde se nabízí sebeláska.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Všichni víme, nebo tušíme, jak se nemáme rádi.[/highlight]

Nemít se ráda je to, že o sobě říkám negativní věci, smýšlím o sobě negativně, dělám věci, které mi škodí. A když mám k sobě já sama špatný vztah, jak mohu chtít, aby se ke mně hezky chovalo mé nejbližší okolí, když jim předvádím takové psí kusy sama se sebou?

Takové to ženské – Já to musím vydržet!!! je snad tou nejznámější větou, kterou používáme.

Co je to mít se ráda? Jak poznat, že se nemám ráda? Jak se naučit mít se ráda?

Pro mne každý krok na mé cestě k sobě samé je provázen pochopením. Takovým tím “aha efektem“, kdy najednou vím, cítím, že jsem si to uvědomila. Prožila emočně. Ono totiž takto získaná vlastní zkušenost má úplně jinou hodnotu než rady jak na to. 🙂

Má lekce sebelásky byla velmi dojemná. Měla jsem stále dojem, že všem musím ukazovat, jak jsem skvělá. Jak všechno zvládám, i kdybych měla padnout na kolena, tedy spíš na hubu. A čím více jsem se snažila, tím méně se mi dostávalo pochvaly a uznání.

Tak to bylo v soukromém životě i v práci.

Osud mi do života přivedl Bebu. Moji kolegyni. Ostatní si myslí, že se ulejvá a že když neudělají práci za ni, tak to nebude hotové, protože ona to neudělá. Takže se nahání jako vzteklé kuny, jen aby se všechno zvládlo. Chtějí dokázat, jak jsou šikovní. Skvěle jsem zapadla do jejich party. 🙂

Včera byl zase zvláštní den. Beba odcházela na pauzu a říká nám všem – Pojďte, máme pauzu. Nicméně my jsme stále pracovali. A mně to najednou došlo. Proč jsem nešla také? Proč se tam naháním? Proč, když moje práce neuteče, nemá nohy a po pauze je taky čas? Navíc jsme vždy hotovi víc jak hodinu před koncem pracovní doby a pak tam tu hodinu okouníme a nemáme nic na práci. Prostě schizofrenní počínání.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Došlo mi, že když nebudu na sebe myslet já, tak na mne nebude myslet nikdo jiný. Že když se o sebe nebudu starat já, nebude se o mne starat nikdo jiný. A že když se nebudu mít ráda já, nebude mě mít rád nikdo jiný.[/highlight]

Nesmírně se mi ulevilo, bylo to završení procesu, cesty. Napětí uvnitř se uvolnilo. Bolest zad odešla sama.

V té chvíli mi bylo jasné, že když dělám práci za někoho, tak jemu beru možnost ji udělat sám. Že jsem si sama vinna své únavy, nedocenění, vnitřní nespokojenosti, protože mě nikdo nežádal, abych tu práci dělala za něj, to bylo jen a jen moje rozhodnutí.

Pokud rozhoduji za jiného, beru mu tím zodpovědnost za jeho vlastní rozhodnutí. Dělám z něj malé nesvéprávné děcko a sebe stavím do pozice maminky.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Když se starám o pohodlí ostatních a ne svoje vlastní, pak jsou všichni okolo šťastni a já jsem vychvácená.[/highlight]

Včera byl opět jeden z krásných a výjimečných dnů. Vlastně v posledním roce byl každý můj den krásný a výjimečný. Bebě jsem poděkovala a ona mi pak řekla, jak je sama nemocná, po operacích a že prostě potřebuje odpočinek. Změnila jsem svůj úhel pohledu. Neviděla jsem línou ženskou, ale unavenou ženu. A já ji chápu, protože když bude nemocná, firma si obratem najde jinou pracovnici a pes po ní neštěkne. Tam je nahraditelná.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Ale ona je nenahraditelná, jako každý z nás, jako maminka, babička, kamarádka, přítelkyně, teta a manželka!!![/highlight]

Mít se ráda znamená se šetřit, dělat jen to, co mi vyhovuje, co mi nevadí a neomezuje mě. Znát své kvality. Být na sebe hodná. Netýrat se za chyby v minulosti.

Zkuste si napsat seznam, čím jste přínosem pro svého partnera, šéfa. Napište si všechno, i maličkosti. Seznam noste stále s sebou a pročítejte si jej, doplňujte nové poznatky sama o sobě. I zdánlivé maličkosti mohou být zásadní.

Nejdůležitější je však si každé ráno stoupnout před zrcadlo, pozdravit se jako svou nejlepší kamarádku, pochválit se, a nahlas si přečíst onen seznam. A večer opakovat znovu, a k tomu si přidat úspěchy uplynulého dne.

A to pak teprve budete koukat jak barometr Vaší sebelásky bude stoupat nahoru. 🙂

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]A pamatujte, energii kterou vysíláme, přijímáme mnohonásobně zpět.[/highlight]

Přečtěte si i článek Třináct bodů sebelásky.

Komentáře

sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Share on google
Share on twitter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.