vztah-s-muzem-vztah-s-matkou

Vztah s mužem – vztah s matkou

Pro nás ženy jsou vztahy jednou z nejdůležitějších hodnot. Žijeme jimi, řešíme je a měříme podle nich naši „životní úspěšnost“.

Ve vztahu k našim dětem máme naprosto jasno. Milujeme je bezpodmínečnou láskou a nepožadujeme nic nazpět. Je to samozřejmé, jasné, bez hranic a bez pochybností.

Avšak vztah s naším mužem …

… to je něco úplně jiného. Je zmítán mnoha aspekty, neustálými pochybami a není tak jasný a přímočarý jako vztah s naším dítětem.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Vztah s naším mužem je kopií vztahu s naší matkou a muž sám je kopií našeho otce.[/highlight]

 Ve vztahu ke svému muži se chováme jako naše matka. Od ní jsme se naučily „být ženou“. Kopírujeme to, jak se chovala ona ve vztahu, jak se prosazovala nebo potlačovala. Co dělala, aby byla milována, aby byla vidět.

Nejčastější chybou ženy ve vztahu je, že se chová jako MATKA – SPASITELKA.

Co to znamená? Chováme se k mužům jako k nesvéprávným bytostem, které by bez naší pomoci, lásky a opatrování nepřežily. Snažíme se jim pomáhat i s věcmi, které by zvládli sami. Samy se ujímáme aktivity a děláme tak za ně věci, které si myslíme, že by nezvládli. Opravujeme je, usměrňujeme, přebíráme zodpovědnost a aktivitu.

Muž si časem na to všechno zvykne. Zleniví a poté již naše služby vyžaduje, bere je jako samozřejmost. Pokud je nedostane, stává se rozlobeným a rozmazleným děckem.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Pokud se k muži chováme jako k malému chlapci, bude jednat jako malý rozmazlený capart. Jestliže očekáváte jeho neschopnost, skutečně bude vedle Vás malým, neschopným chlapcem.[/highlight]

My jsme pro něj matkou, nikoliv partnerkou.  Zpočátku vztahu to může být pro muže velmi zajímavé, protože to, že s k němu chováte jako jeho matka, mu ukazuje, že jej milujete. Často si tak vynahrazuje lásku od své skutečné matky. Líbí se mu to, avšak ne nadlouho.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Je to jako časovaná bomba, která jednou vybuchne. [/highlight]

Každý muž chce být nezávislý, ve vztahu s pečující matkou je však totálně závislý. A to se nelíbí žádnému muži a tak se začne bouřit. Bouřit se proti Vám, svoji ženě, která to s ním myslela dobře, avšak on ve Vás nevidí svoji ženu, ale svoji matku a každý se jednou musí odpoutat od své rodičky, aby mohl být zdravým a silným mužem. Pokud mu to neumožníte, odchází jinam. K jiné ženě, vedle které se bude cítit jako muž, samec.

Jak je to možné? Jak tomu předejít?

Naše chování pramení ze vztahu s matkou. Ona je naší první učitelkou. Ona nám ukazuje, jak se chová žena ke svému muži. Jak se stará o svého muže. Jak se stará o rodinu.

My ženy jsme vychovávány k empatii, k splnění potřeb ostatních, jsme chváleny za poslušnost, úslužnost, za pomoc ostatním.

Jsme natolik identifikovány s matkou, že jsme vlastně potlačily samy sebe. Naše matka je pro nás absolutní vzor, předobraz pro náš život. My vlastně žijeme život naší matky a vůbec ne svůj. A mnohdy si to ani nejsme schopné připustit, že tomu tak je.

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Je bohyní a my chceme být jako ona. Žít život naší matky je naším spojením s ní.[/highlight] 

Co to znamená?

Žijeme v mylném domnění, že pokud budeme kopírovat to, co matka dělala, zůstaneme s ní ve spojení. Budeme jí na blízku. Zasloužíme si její lásku a pozornost. Bude nás víc milovat.

A tak potlačíme úplně samy sebe, necítíme naše potřeby, neumíme je ani vyjádřit, natož prosadit, jsme závislé na lásce, na pozornosti a ocenění od ostatních. Jsme chyceny ve vlastní pasti a motáme se v kruhu. Více píši v článku Já a moje matka.

Je velmi těžké pro nás opustit tyto stereotypy a chovat se jako skutečná a dospělá žena. Znamená to totiž v našich očích zradit vlastní matku. A to přece nemohu.

 

Ale co zbude, když přerušíme toto spojení?

Co se stane, když přestaneme hrát tuto hru na lásku?

Jak jinak budu spojená se svojí matkou?

Jak být sama sebou?

Jak se chovat, abych nenaštvala své okolí?

[highlight color=”autumn” style=”style-2″]Na všechny tyto otázky můžete najít odpověď, pokud se rozhodnete otevřít Váš vztah s Vaší matkou. Pokud najdete odvahu vyjádřit své skutečné emoce a procítit pravdu Vašeho vztahu.[/highlight]

A věřte, že tato pravda je mnohdy úplně jiná než si myslíte. A v každém případě je velmi osvobozující. Proto Milujte svého muže, on za to vlastně nemůže.

Komentáře

sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *