O lodích a životě

O lodích a životě

Byli jste někdy na lodi? Plavili jste se na raftu a nebo pluli v kanoi? Já ano, a bylo to nejen velmi zábavné, ale i velmi poučné. Na lodi se ukáže, jaký kdo je.

Na první lodi je kapitán, který vlastně kapitánem není, neřídí loď, jen se veze, ale stále tvrdí, jak všechno umí, všechno zná a má pod kontrolou. Starou Belu zná a nic nemá pod kontrolou. Jeho posádka je dezorientovaná, někteří, i přesto, že nic neví o pádlování, o svých úkolech a kompetencích, radí ostatním co by měli a jak by měli dělat, aby ani oni nemuseli dělat nic. V tomto chaosu není prostor pro domluvu, týmovou práci, pro nalezení řešení. Pádluj, nepádluj, jak to, že nepádluješ, pádluješ blbě. A tak se loď potácí, bez vedení, od břehu ke břehu.

Ti, co pádlovali, jsou v cíli naštvaní a k smrti unavení zbytečnou námahou.

Na druhé lodi je kapitán, který své řemeslo umí. Umí kormidlovat, a také kormidluje. Loď se nechává unášet proudem, a tak pluje bez námahy, objeví-li se problém, hladce jej vyřeší. Jeho lidé ví, co mají dělat, nesoupeří, když je potřeba zabrat, spolupracují, jsou tým. Když jeden nemůže, ostatní ho podrží. K této lodi se připojují další lodě a plují společně.

A najednou vidíte, jak se lidé chovají. Kdo má tendenci se jen vést, a nic nedělat. Kdo není ochoten diskutovat, kdo je naopak velmi kompetentní a má jasné směřování. Kdo umí řešit problémy a kdo není schopen si ani problém připustit a nebo kdo to rve silou a sám za sebe. Na koho se můžete spolehnout, je prima parťák a koho byste si na loď příště už opravdu nevzali. A věřte, že o překvapení není nouze.

Na lodi prostě není prostor pro přetvářku a falešné masky, loď ukáže jaký kdo skutečné je. Jaké jsou jeho kvality.

A teď si klidně místo lodi představte tyto posádky v životě, v práci, mezi kamarády, ve vztahu. A přesně tak, jak se chovali na lodi, se chovají i v jiném prostředí.

 

Kdo je líný a chce se jen vézt, v životě také neinvestuje žádnou energii a jen čeká co mu spadne do klína.

 

Kdo není ochoten k domluvě a není týmový hráč, je zpravidla individualistou v práci i ve vztahu.

 

Kdo si hraje na machra a záchod má na dvoře, je takový i v realitě.

 

Kdo se snaží všechno urvat sám, je sám i mimo loď.

 

Kdo se bojí rozhodnutí a zodpovědnosti, nepřebere ji nikdy a raději bude svalovat vinu na druhé.

 

Kdo udržuje směr, i jeho život je nasměrován.

 

Kdo umí zabrat, a pomoci, když je potřeba, je prostě parťák do nepohody.

 

Na lodi také přijdete na to, že komu není rady, tomu není pomoci a pokud někdo nechce, nehne s ním ani ta největší vlna, a pak nezbývá, než loď nechat svému osudu a jít si svojí vlastní cestou na jiné lodi.

Inspirací Vám může být i článek Osm uvědomění z hor.

ebooks

 

Chci osobní konzultaci

 
Líbí se Vám článek? Prosím sdílejte:

Komentáře

Leave a Comment (0) ↓